Výpůjční služby

V MSVK najdete téměř 1 200 000 svazků dokumetů (knihy, noviny a časopisy, nomy, audioknihy atd.). Většinu z nich si můžete půjčit domů, některé jsou zpřístupněny pouze v knihovně a pokud dokument, který potřebujete, nevlastníme, můžete požádat o vypůjčení z jiné knihovny (v ČR/zahraničí). Podrobná pravidla všech výpůjčních služeb najdete v PDF Knihovním řádu (PDF, 526 kB).

Výpůjčka domů

Výpůjčky domů (absenční) jsou umožněny pouze registrovaným uživatelům. Celkem můžete mít vypůjčeno až 40 dokumentů (avšak najednou pouze 14 e-knih, 4 normy a 3 deskové hry).

Všechny dokumenty je nutné objednávat přes online katalog. Vyhledejte dokument a klikněte na kolonku Všechny jednotky. Zobrazí se informace o dostupnosti, pak zvolíte Požadavek a kliknutím na OK odsouhlasíte objednávku. V případě, že je kniha vypůjčena (kolonka Požadavek svítí oranžově), se zařadíte do fronty rezervací na daný dokument.

Délka výpůjční doby se liší:

  • knihy – 30 kalendářních dnů
  • svázané časopisy, normy, hudební CD, audioknihy – 7 kalendářních dnů
  • deskové hry – 14 kalendářních dnů

Výpůjční lhůtu lze prodloužit maximálně 11x (online, osobně, telefonicky) a pokud není dokument rezervován. Při pozdním vrácení  je uživatel povinen zaplatit pokutu (viz ceník). 

Výpůjčky můžete vracet i mimo otevírací dobu do biblioboxu před knihovnou.

Zásilka publikací domů

Čtenářům s platnou registrací nabízíme možnost zaslání až 3 knih domů či do vybrané pobočky Zásilkovny. Služba je zpoplatněna. Cena zásilky se odvíjí od zvoleného způsobu doručení a hradí se dobírkou při vyzvednutí (často lze platit kartou):

V případě zájmu vyplňte tento formulář. Vaše objednávka je závazná. V případě nevyzvednutí bude cena zaúčtována na čtenářském účtu jako dluh, který musíte při další návštěvě, nebo prostřednictvím platební brány uhradit.

Výpůjčka pouze v knihovně

Dokumenty se statusem prezenčně není možné půjčovat domů (z důvodu ochrany či legislativních omezení). Můžete je však studovat ve studovně nebo v oddělení speciálních fondů, přichystáme je na počkání. Pro zhotovení kopií pro osobní potřebu je ve studovně k dispozici skener a kopírky.

Jedná se především o:

  • knihy vydané do roku 1900
  • knihy získané tzv. povinným výtiskem
  • nesvázané časopisy
  • audiovizuální dokumenty

Výpůjčka z jiné knihovny - meziknihovní výpůjční služba

Nevlastníme-li dokument, který hledáte, můžeme jej pro vás vypůjčit z jiné knihovny. Jedná se o tzv. meziknihovní výpůjční službu (MVS). Požadavek se zadává prostřednictvím online katalogu (horní menu - MVS). Zde uvedete, zda máte zájem o výpůjčku/kopii a dokdy je váš požadavek aktuální.

MVS je zpoplatněna (poplatek 70,- Kč zahrnuje poštovné a balné). V případě, že půjčující knihovna požaduje úhradu dalších nákladů, je uživatel povinen je zaplatit v plné výši. Cenu kopií stanovuje zasílající knihovna.

Pokud požadovaný dokument nevlastní žádná knihovna v ČR, je možno požádat o výpůjčku ze zahraničí. Předpokládanou cenu mezinárodní meziknihovní výpůjční služby (MMVS) podá uživateli pracovník infobodu nebo pracovník vyřizující MVS.

Pro objednávku MVS se přihlašte do vašeho konta a vyplňte formulář.

Copyright © 2009 - 2021 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě