Noc vědců 2020 v Ostravě

Termín akce:
27.11.2020 17:00-22:00
Typ akce:
akce pro veřejnost
Místo konání:
online
Je to tady!
Noc vědců v Ostravě bude i letos, ale trochu jinak.⁉️ Pohodlně se usaďte u svých malých nebo velkých zařízení, pojedeme online. ??
Vědecké diskuzní formáty, podcasty, hry, soutěže, edukativní a interaktivní videa – to všechno na téma Člověk a robot hned na 4 institucích. 
Navštivte virtuálně Ostravskou univerzitu, VŠB – Technickou univerzitu Ostrava, Moravskoslezskou vědeckou knihovnu nebo Ústav geoniky AV ČR.
Program vrcholí 27. listopadu, na první vlaštovky se ale můžete těšit už od 15. listopadu a následně v Ostravě prožít i celý měsíc vědy.
Naše knihovna pro vás připravila 2 zajímavé podcasty:
 
DÍTĚ A ROBOT (Michal Řepka)
Jakou roli hraje robotika a technika ve školním a mimoškolním vzdělávání? V jakém věku je vhodné začít? Stavba robota nebo robotického vozítka je během na dlouhou trať, ale děti a studenti se při práci učí, aniž by si to uvědomovali. Trénují představivost, jemnou motoriku, trpělivost, poznávají základy algoritmizace, mechanikyprogramování, 3D tisku. Ale učí se i často neoblíbenou matematiku! Vtip je v tom, že trochu jinak než ve školních lavicích.
 
ROBOTI V LITERATUŘE A FILMU ANEB PROČ JE BB-8 KULATÝ A TERMINÁTOR SVALNATÝ (Pavlína Tassanyi)
Jak vzniklo slovo robot a jak se vyvíjely představy o robotech v literatuře i ve skutečnosti? V čem je unikátní Čapkova hra R.U.R. a jaký ohlas vzbudila? Jak odvěký strach z technologií ovlivňuje radikální pohled na stereotypní zobrazení robotů? V tomto podcastu se podíváme na motivace, které formovaly naše představy o robotech tak, jak je známe dnes.
 
Pro malé děti jsme připravili OMALOVÁNKU robotků Emila a Emilky, kteří přišli navštívit knihovnu a vybírají si knížky. Emilka ještě neumí číst, proto sáhne spíše po obrázkových knížkách, Emilek jako druhák už čte sám knížky s většími písmenky. Vybarvujte ?s dětmi společně doma a povykládejte jim o knihovně.
Obrázek najdete zde: robotci omalovánka.pdf
 
Sledujte aktuální ostravský program ? https://www.nocvedcu.cz/mesto/ostrava
 
Copyright © 2009 - 2020 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě